Zadzwoń i zapytaj o kurs!
Tarasy: 81 464-44-60, 510-089-051, 501-099-489, 603-741-092
WALUTY TURYSTYCZNE W ATRAKCYJNYCH CENACH* KUPUJEMY BILON EURO I FUNTA*KUPUJEMY WYCOFANE BANKNOTY

Złoty nieco mocniejszy, ale potencjał pozostaje ograniczony

Złoty nieco mocniejszy, ale potencjał pozostaje ograniczony

25.10.2016
Konrad Ryczko

Początek nowego tygodnia handlu przyniósł nam lekkie odreagowanie ostatniej słabości polskiej waluty w ślad za poprawą nastrojów na szerokim rynku. Dolar pozostawał blisko 9-miesięcznych szczytów, jednak udana sesja w Azji oraz dobre, poranne odczyty indeksów PMI wsparły popyt na bardziej ryzykowne aktywa.

Brak ważniejszych wydarzeń nie przyniósł zmiany szerszego układu na PLN. Impuls spadkowy został chwilowo wyhamowany, a kurs EUR/PLN ponownie kieruje się do strefy konsolidacji na 4,26-4,30 PLN. W dalszym ciągu jednak brak jest obecnie czynników skłaniających do postawienia tezy o znacznym potencjale aprecjacyjnym PLN.

Szeroki rynek czeka na grudniową podwyżkę stóp w USA (oraz wyniki listopadowych wyborów), co stanowić może czynnik podażowy dla walut EM w kolejnych tygodniach. Lokalnie inwestorzy obawiają się o publikacje danych dot. wzrostu w III/IV kw. Na rynku pojawiają się głosy o możliwym negatywnym zaskoczeniu (na co częściowo wskazują dane m.in. dot. produkcji przemysłowej oraz sprzedaży detalicznej), co mogłoby doprowadzić do powrotu spekulacji nt. ewentualnych cięć stóp ze strony RPP. Aktualnie jednak PLN pozostaje pod wpływem wydarzeniem z szerokiego rynku, a dokładnie wpływu kwotowań dolara amerykańskiego na waluty EM.

W trakcie dzisiejszej sesji GUS zaprezentuje dane dot. stopy bezrobocia za wrzesień. Rynek spodziewa się odczytu na poziomie 8,4 proc., a więc kolejnego, dobrego odczytu potwierdzającego dobrą koniunkturę na krajowym rynku pracy (najniższe wskazania od 25 lat). Na szerokim rynku warto bliżej przyjrzeć się wystąpieniom przedstawicieli instytucji centralnych (EBC oraz FED) i danym z USA (m.in. odczyt indeksu CB).

Z rynkowego punktu widzenia dynamika wzrostów na parze USD/PLN uległa ograniczeniu (najbliższe wsparcie okolice 3,93 PLN). Lokalne maksima na parze wypadają w rejonie 3,9850 PLN. Pomimo lokalnego ograniczenia presji podażowej na PLN wydaje się, iż kusy x/PLN pozostaną w trendach wzrostowych. W przypadku EUR/PLN test okolic 4,33 PLN zakończył się cofnięciem kursu do 4,30 PLN.

Wtorkowy, poranny handel na rynku walutowym nie przynosi większych zmian na wycenie złotego wobec zagranicznych dewiz. Polska waluta wyceniana jest przez rynek następująco: 4,3155 PLN za euro, 3,9691 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,9872 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,8439 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 2,952 proc. w przypadku obligacji 10-letnich.

Powyższy tekst stanowi wyraz osobistych opinii i poglądów autora i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych. 

Serwis korzysta z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookies w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.