Zadzwoń i zapytaj o kurs!
Tarasy: 81 464-44-60, 510-089-051, 501-099-489, 603-741-092

Złoty mocny. Pomimo RPP

Złoty mocny. Pomimo RPP

12.04.2018
Konrad Ryczko

Poranny, czwartkowy handel na rynku walutowym przynosi podtrzymanie mocniejszego PLN, pomimo wczorajszej gołębiej RPP.

Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,1823 PLN za euro, 3,3849 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,5266 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,7993 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 3,002 proc. w przypadku papierów 10-letnich.

Ostatnie godziny handlu na rynku PLN możemy z pewnością zaliczyć do dość ciekawych. Złoty kontynuował umocnienie wobec EUR i CHF, co w drugim przypadku było głównie pochodną słabość szwajcarskiej waluty na szerokim rynku. Również jednak na pozostałych parach związanych z PLN widać nieco mocniejszego złotego (ruch do dolnej bandy konsolidacji na USD/PLN).

Podbicie wyceny PLN miało miejsce pomimo relatywnie gołębiego wydźwięku posiedzenia RPP. Zgodnie z oczekiwaniami rynku niższy flash CPI za marzec spowodował dodatkowe przesunięcie się w stronę długoterminowej stabilizacji stóp. A. Glapiński, na konferencji, powiedział, iż w perspektywie dwóch lat nie żadnych czynników, które zmusiłyby Radę do zmiany stóp procentowych. Jest to niezwykle mocne stwierdzenie, i najpewniej nieco na wyrost z uwagi na działania innych instytucji, niemniej spływające dane makro zdają się wspierać retorykę prezesa NBP.

Warto w tym miejscu wspomnieć o spadku rentowności krajowego długu poniżej bariery 3, proc. (intraday), gdzie papiery 10YT zanotowały 2,98 proc. Również nastroje na szerokim rynku nie wydają się do końca sprzyjać walutom EM, w tym PLN. Wczorajszej minutes FED miały nieco jastrzębi wydźwięk, a inwestorzy na globalnych rynkach niepokoją się scenariuszem potencjalnej eskalacji konfliktu w Syrii (stąd ograniczone spadki JPY).

W trakcie dzisiejszej sesji brak jest istotniejszych publikacji makroekonomicznych z rynku krajowego. Na szerokim rynku warto bliżej przyjrzeć się publikacji minutes z ostatniego posiedzenia EBC oraz popołudniowemu odczytowi z amerykańskiego rynku pracy (wnioski o zasiłek).

Z rynkowego punktu widzenia kwotowania EUR/PLN kontynuują marsz na południe, gdzie sforsowanie 4,1866 PLN otwiera potencjalny zakresu spadków do okolic strefy wsparcia na 4,1580-4,1677 PLN. Równie ciekawie prezentuje się CHF/PLN, który kieruje się na okolice 3,50 PLN, a więc minima na parze z tego roku i równocześnie najniższe poziomy od grudnia 2014r.

Powyższy tekst stanowi wyraz osobistych opinii i poglądów autora i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych. 

Serwis korzysta z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookies w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.