Zadzwoń i zapytaj o kurs!
Tarasy: 81 464-44-60, 510-089-051, 501-099-489, 603-741-092

Złoty mocniejszy po Fed

Złoty mocniejszy po Fed

27.09.2018
Konrad Ryczko

Czwartkowy, poranny handel na rynku FX przynosi podtrzymanie mocniejszego PLN po tym jak wczorajszy FED nie zdołał wygenerować wsparcia dla dolara.

Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,2718 PLN za euro, 3,6405 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,7665 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,7920 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 3,262 proc. w przypadku obligacji 10-letnich.

Wydarzeniem ostatnich godzin na rynku walutowym było zakończenie posiedzenia FED, które wypadło ostatecznie blisko z oczekiwaniami. FOMC podwyższył stopy o 25 pb. sygnalizując jeszcze jeden ruch w tym roku oraz trzy kolejne w 2019r.

Najwięcej emocji wzbudziło usunięcie z komunikatu odniesienia dot. akomodacyjnej polityki FED. W wystąpieniu po posiedzeniu Powell nadmienił jednak, iż pomimo zmian w komunikacie polityka FED pozostaje na „obranym kursie”. Zakończenie posiedzenia FED podbiło zmienność wokół dolara, gdzie eurodolar przetestował ponownie okolice 1,18 USD, aby w kolejnych godzinach zejść do aktualnych 1,17173 USD.

W szerszym ujęciu wydaje się, iż wczorajsze decyzje i komunikat FED mogą stanowić jednak wsparcie dla USD w średniej perspektywie. Z drugiej strony wydaje się, iż głównym elementem spekulacji jest obecnie EBC i perspektywy terminu zacieśniania polityki monetarnej w Strefie Euro.

Brak momentalnego rozegrania mocniejszego USD został wykorzystany przez walut EM, które kontynuują odbicie. Złoty sforsował wsparcie na 4,28 EUR/PLN, co pozwoliło na lokalny test okolic 4,26 PLN. W dalszym ciągu kluczowym tematem dla PLN pozostaje rynek bazowy.

W trakcie dzisiejszej sesji brak jest istotniejszych publikacji makroekonomicznych z kraju. Na szerokim rynku inwestorzy będą analizowali wczorajszy FED, a kalendarz makro na dziś zawiera m.in. inflację z Niemiec, finalny odczyt PKB z USA oraz popołudniowy pakiet danych z tego kraju (m.in. zamówienia na dobra trwałe). Dodatkowo mamy dziś parę wystąpień bankierów centralnych jak Draghi (EBC) czy Carney (BoE).

Z rynkowego punktu widzenia EUR/PLN sforsował wsparcie w rejonie 4,28 PLN co sygnalizuje potencjakne zejście do strefy 4,2450-4,26 PLN.

Powyższy tekst stanowi wyraz osobistych opinii i poglądów autora i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych. 

Serwis korzysta z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookies w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.