Zadzwoń i zapytaj o kurs!
Tarasy: 81 464-44-60, 510-089-051, 501-099-489, 603-741-092

Złoty kontynuuje umocnienie wobec słabego dolara

Złoty kontynuuje umocnienie wobec słabego dolara

28.08.2017
Konrad Ryczko

Początek nowego tygodnia handlu na rynku walutowym przynosi nieco mocniejszego złotego na bazie utrzymania słabego dolara.

Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,2460 PLN za euro, 3,5676 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,7326 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,6024 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 3,303 proc. w przypadku obligacji 10-letnich.

Otwarcie nowego tygodnia (i bezpośrednie kursy) są wynikiem wystąpień bankierów centralnych w Jackson Hole. Inwestorzy zareagowali testem 2,5-letnich maksimów na eurodolarze po tym jak J. Yellen nie odniosła się do kwestii polityki monetarnej, a M. Draghi skupił jedynie na kwestiach globalnego handlu (brak odniesień do polityki wsparcia EBC czy mocnego euro).

Z punktu widzenia złotego i innych walut EM słabszy dolar tradycyjnie pełni rolę wspierającą (stąd nieznaczne luki na wykresach). Warto jednak wspomnieć, iż PLN pozostaje relatywnie mocny również na tle samego koszyka CEE – poprzedni tydzień przyniósł nam wzrost rzędu 0,85 proc. wobec HUF i 0,72 proc. w relacji do korony czeskiej.

Ostatnie sesje, gdzie połączenie mocnego PLN z dobrych zachowaniem WIG20, wskazywały na wzrost zainteresowania kapitału zagranicznego polskimi aktywami. Trudno jednak wyciągać z tego faktu długoterminowe wnioski, jednak analizując zachowanie indeksu MSCI EMI można założyć, iż pomimo wyhamowania hossy na rynkach zachodnich kapitał w dalszym ciągu poszukuje wyższych rentowności.

Dodatkowo ostatnie informacje dot. wykonania tegorocznego budżetu oraz perspektyw na rok 2018r. odebrane zostały pozytywnie przez uczestników rynku. Ponadto warto wspomnieć o dobrych zachowaniu PLN na tle HUF'a, gdzie perspektywy dalszego luzowania ze strony MNB wspierają przepływy w kierunku PLN kosztem węgierskiego forinta.

W trakcie dzisiejszej sesji brak jest istotniejszych publikacji makroekonomicznych z kraju. Dodatkowo dzień wolny od handlu w UK może ograniczać aktywność graczy w Europie. Z lokalnego punktu widzenia pierwsze istotne dane pojawią się w czwartek kiedy poznamy m.in. odczyt flash CPI za II kw. oraz finalny odczyt PKB za II kw.

Z rynkowego punktu widzenia początek tygodnia będzie najprawdopodobniej mijał pod znakiem wygasającego wpływu wystąpień bankierów centralnych. Z technicznego punktu widzenia otwarcia luką w dół na parach x/PLN zostaną najpewniej nieco skontrowane – podobnie jak ma to miejsce z pobiciem kursu EUR/USD. Na parach USD/PLN czy GBP/PLN obserwujemy jednak kontynuacje trendów spadkowych, podczas gdy EUR/PLN oraz CHF/PLN konsolidują w szerszym zakresie wahań.

Powyższy tekst stanowi wyraz osobistych opinii i poglądów autora i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych. 

Serwis korzysta z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookies w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.