Zadzwoń i zapytaj o kurs!
Tarasy: 81 464-44-60, 510-089-051, 501-099-489, 603-741-092

Złoty konsoliduje czekając na nowe impulsy

Złoty konsoliduje czekając na nowe impulsy

23.01.2018
Konrad Ryczko

Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,1660 PLN za euro, 3,4004 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,5325 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,7506 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 3,328 proc. w przypadku obligacji 10-letnich.

Ostatnie kilkanaście godzin handlu na rynku walutowym nie przyniosło większych ruchów – eurodolar konsoliduje przy 1,2250 USD. Na inwestorach nie zrobił nawet większego wrażenia fakt zaistnienia scenariusza „gov shutdown” w USA oraz jego szybkiego zakończenia w amerykańskim Senacie.

W centrum uwagi pozostają spekulacje dot. potencjalnych dalszych ruchów zacieśniających ze strony FED/EBC oraz BoJ. Z punktu widzenia PLN możemy wstępnie podtrzymać tezę o wygaszeniu trendu aprecjacyjnego - wszystko pozostaje jednak pod znakiem dalszego zachowania EUR/USD, z uwagi na wysoką korelację koszyka BOSSA PLN z notowaniami głównej pary walutowej.

Lokalne czynniki fundamentalne traktowane są jako drugoplanowe, m.in. z uwagi na nikłą szansę zmiany retoryki ze strony RPP. Wśród innych ciekawych doniesień warto wspomnieć o fakcie zaliczenia Polski do grona 4 (Meksyk, Turcja, Czechy, Polska) najbardziej atrakcyjnych rynków w zakresie krajów EM. Ponadto MFW podwyższył prognozy globalnego wzrostu na 18/19 wskazując ponadto, iż aktywność w rozwijających się regionach Europy może być wciąż wyższa od oczekiwań, szczególnie dzięki wyższym prognozom wzrostu dla Polski i Turcji.

W trakcie dzisiejszej sesji poznamy wskazanie stopy bezrobocia za grudzień, gdzie rynek spodziewa się lekkiego podbicia wskaźnika do 6,6 proc. wobec 6,5 proc. uprzednio. Ponadto NBP poda odczyt podaży pieniądza, w ujęciu M3, za grudzień. Na szerokim rynku warto bliżej przyjrzeć się odczytowi indeksu ZEW oraz porannej reakcji na konferencję BoJ.

Z rynkowego punktu widzenia brak jest większych zmian na notowaniach par powiązanych z PLN. Wyjątek stanowi rosnąca GBP/PLN, gdzie ruch ten wynika z podbicia notowań funta na szerokim rynku wraz ze wzrostem optymizmu dot. dalszej procedury Brexitu. Inne zestawienia konsolidują w ograniczonym zakresie wahań.

Powyższy tekst stanowi wyraz osobistych opinii i poglądów autora i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych. 

Serwis korzysta z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookies w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.