Zadzwoń i zapytaj o kurs!
Tarasy: 81 464-44-60, 510-089-051, 501-099-489, 603-741-092

Złoty bez większych zmian. Mimo podbicia napięcia na linii USA-Chiny

Złoty bez większych zmian. Mimo podbicia napięcia na linii USA-Chiny

24.09.2018
Konrad Ryczko

Początek nowego tygodnia obrotu na rynku FX nie przynosi większych zmian na wycenie złotego ani eurodolara, pomimo podbicia napięcia handlowego na linii USA-Chiny.

Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,3071 PLN za euro, 3,6678 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,8220 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,7895 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 3,258 proc. w przypadku obligacji 10-letnich.

Poranny handel w rozpoczynającym się tygodniu nie przynosi jak dotąd większych zmian na większości zestawień. Inwestorzy nie zareagowali nerwowo na kolejne podbicie napięcia handlowego na linii USA-Chiny. Po zeszłotygodniowej decyzji Trump'a o nałożeniu taryf na towary o wartości 200mld USD strona chińska wprowadziła cła na produkty z USA o wartości 60 mld.

Dodatkowo zerwane zostały negocjacje handlowe oraz rozmowy militarne. Rynek nie zareagował jednak nerwowo, a lokalne podbicie kwotowań japońskiego jena (jako bezpiecznej przystani) okazało się być krótkotrwałe. W szerszym kontekście wydaje się, iż inwestorzy przyzwyczaili się już do wymiany ciosów handlowych na linii USA-Chiny i dopiero potencjalne problemy gospodarcze (potwierdzone danymi) mogłoby doprowadzić do wzrostu układów risk-off opartych na tym scenariuszu.

Lokalnie nie dzieje się zbyt dużo – złoty pozostaje w ramach szerszej konsolidacji technicznej, wyczekując na wiążące sygnały z szerokiego rynku. Większość ostatnich publikacji makro wypadła nieco słabiej, niemniej brak jest reakcji na rynku z uwagi na status wait'n'see RPP.

W trakcie dzisiejszej sesji brak jest istotniejszych publikacji makroekonomicznych z kraju. Poznamy dane dot. podaży pieniądza w ujęciu M3 za sierpień. Główne rynki w Azji (Chiny, Japonia) mają dziś dni wolne od handlu stąd do większej aktywności przyjdzie nam poczekać na start sesji w Europie.

Z rynkowego punktu widzenia układy techniczne na PLN pozostają niezmienne. Były widoczne pewne próby zmiany tendencji na GBP/PLN czy CHF/PLN – obecnie jednak impulsy te zostały zanegowane. USD/PLN oraz EUR/PLN kontynuują ruchy konsolidacyjne.

Powyższy tekst stanowi wyraz osobistych opinii i poglądów autora i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych. 

Serwis korzysta z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookies w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.