Zadzwoń i zapytaj o kurs!
Tarasy: 81 464-44-60, 510-089-051, 501-099-489, 603-741-092

Wybory bez wpływu na złotego. Brexit i włoski budżet w centrum uwagi

Wybory bez wpływu na złotego. Brexit i włoski budżet w centrum uwagi

22.10.2018
Konrad Ryczko

Początek nowego tygodnia handlu na rynku FX nie przynosi istotniejszych zmian zarówno na PLN jak i na wycenie eurodolara.

Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,2949 PLN za euro, 3,7309 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,7424 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,8739 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 3,278 proc. w przypadku obligacji 10-letnich.

Pierwsze godziny obrotu w nowym tygodniu nie przynoszą istotniejszych zmian wokół głównej pary walutowej, która oscyluje blisko 1,15 EUR/USD. W dalszym ciągu w centrum uwagi pozostaje temat problemów związanych z procedurą Brexit'u oraz konfliktu na linii Rzym-Bruksela odnośnie projektu włoskiego budżetu.

Warto wspomnieć o dynamicznych zwyżkach indeksów akcyjnych w Azji (SSE Comp + 4,17 proc., B-shares 4,4 proc.) na bazie oczekiwań, iż Pekin podejmie dalsze stymulacje fiskalno-monetarne po niedawnych decyzjach po odczycie słabszego wskazania PKB za III kw. Lokalnie w kraju odbyły się wybory samorządowe – wedle IPSOS PiS uzyskał 32,3 proc., KO – 24,7 proc., a PSL ok. 16,6 proc.

Teoretycznie więc wygrało ugrupowanie rządzące, w praktyce jednak w większości sejmik możemy się jednak spodziewać zawiązania koalicji KO+PSL. Trudno jednak mówić oraz prognozować jakikolwiek wpływ tych wydarzeń na PLN. Złoty od miesięcy „przywiązany”jest do nastrojów wokół walut EM oraz zachowania EUR/USD, spychając wydarzenia lokalne na drugi plan.

W trakcie dzisiejszej sesji brak jest istotniejszych wskazań makro z rynku krajowego. NBP poda dane dot. podaży pieniądza, w ujęciu M3 za wrzesień. GUS opublikuje syntetyczny wskaźnik koniunktury za październik. Również szeroki kalendarz makro na dziś nie zawiera istotniejszych publikacji.

Z rynkowego punktu widzenia układ techniczny wokół PLN nie uległ większej zmianie. Kursy pozostają w ramach szerszych zakresów konsolidacyjnych, z lekkim wskazaniem na lokalną próbę umocnienia.

Powyższy tekst stanowi wyraz osobistych opinii i poglądów autora i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych. 

Serwis korzysta z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookies w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.