Zadzwoń i zapytaj o kurs!
Tarasy: 81 464-44-60, 510-089-051, 501-099-489, 603-741-092
WALUTY TURYSTYCZNE W ATRAKCYJNYCH CENACH* KUPUJEMY BILON EURO I FUNTA*KUPUJEMY WYCOFANE BANKNOTY

Wrzesińska: eurodolar powyżej 1,14 w oczekiwaniu na dane z rynku pracy w USA

Wrzesińska: eurodolar powyżej 1,14 w oczekiwaniu na dane z rynku pracy w USA

07.07.2017
Anna Wrzesińska

Dane wskazujące w dalszym ciągu na dobrą kondycję rynku pracy powinny stanowić zielone światło dla Rezerwy Federalnej do dalszych podwyżek stóp procentowych oraz realizacji planów związanych ze stopniową redukcją bilansu Fed.

Wydarzeniem dzisiejszego dnia jest publikacja oficjalnego raportu odnośnie rynku pracy w USA. Konsensus rynkowy zakłada, że w czerwcu w sektorze pozarolniczym USA powstało 179 tys. nowych miejsc pracy wobec 138 tys. w maju.Ponadto oczekiwana jest stabilizacja stopy bezrobocia na poziomie 4,3 proc. w skali roku oraz wyższe tempo wzrostu płac w porównaniu do poprzedniego miesiąca.

Dane wskazujące w dalszym ciągu na dobrą kondycję rynku pracy powinny stanowić zielone światło dla Rezerwy Federalnej do dalszych podwyżek stóp procentowych oraz realizacji planów związanych ze stopniową redukcją bilansu Fed.

W przypadku pozytywnego zaskoczenia danymi dolar powinien zyskać na wartości, natomiast może stracić w sytuacji jeśli publikacje rozczarują. Wczoraj odczyt raportu ADP był niższy niż zakładały prognozy. Zgodnie z raportem w sektorze prywatnym powstało 158 tys. nowych etatów wobec oczekiwanych 185 tys., co stanowi ryzyka dla dzisiejszego odczytu.

Podczas czwartkowej sesji można było zaobserwować powrót do wzrostów na eurodolarze. Euro zaczęło ponownie zyskiwać na wartości po publikacji zapisków z czerwcowego posiedzenia EBC, na którym dyskutowano o możliwości częściowego odejścia od gołębiej retoryki w sytuacji poprawy perspektyw dla inflacji. Rozważano także ograniczenie programu skupu aktywów, co było kolejnym jastrzębim sygnałem z EBC.

W minutkach zwracano jednakże uwagę, że nawet drobne zmiany w komunikacji mogą być źle zinterpretowane przez rynek, co wskazuje na chęć utrzymania ostrożnej retoryki. Jastrzębi protokół w połączeniu ze słabszymi danymi odnośnie bezrobocia tygodniowego oraz zmiany zatrudnienia poza rolnictwem wg raportu ADP sprzyjał podtrzymaniu wzrostów na EUR/USD. Tej tendencji nie zmienił wyższy niż oczekiwano odczyt indeksów ISM dla amerykańskiego sektora usług.

Indeks dolara utrzymuje się powyżej ostatnich minimów lokalnych w oczekiwaniu na dzisiejsze dane z USA i raport Fed na temat polityki monetarnej. Z kolei para USD/CAD oscyluje nieco poniżej poziomu 1,3000 w oczekiwaniu na dane z kanadyjskiego rynku pracy. Konsensus rynkowy zakłada stabilizację stopy bezrobocia na poziomie 6,6 proc. w skali roku oraz wzrost zatrudnienia o 10 tys. w czerwcu. Ponadto oczekuje się wzrostu indeksu Ivey PMI do 57,7 pkt. w czerwcu. W ostatnim czasie sentyment do CADa poprawił się po tym jak Bank Kanady dołączył do grona banków centralnych skłaniających się w kierunku normalizacji polityki pieniężnej.

AUD/USD wyhamował korektę spadkową w rejonie 0,7565, gdzie przebiega 38,2 proc. zniesienia Fibo całości impulsu wzrostowego z poziomu 0,7327 oraz równość w stosunku 1:1 korekty spadkowej z poziomu 0,7710 z maksymalną korektą we wspomnianym impulsie. Z technicznego punktu widzenia notowania mogą obecnie kierować się w okolice 0,7630, gdzie znajduje się najbliższy opór. Z kolei przełamanie geometrycznego wsparcia najprawdopodobniej będzie impulsem do powrotu w okolice 200-okresowej średniej EMA w skali D1, która wyznacza wsparcie na poziomie 0,7530.

Powyższy tekst stanowi wyraz osobistych opinii i poglądów autora i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych. 

Serwis korzysta z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookies w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.