Zadzwoń i zapytaj o kurs!
Tarasy: 81 464-44-60, 510-089-051, 501-099-489, 603-741-092

Witczak: podbijanie wartości euro

Witczak: podbijanie wartości euro

06.06.2018
Tomasz Witczak (FMCM)

Rynek się zamachnął - na poziom 1,1750, jeśli mowa o eurodolarze. Ta właśnie okolica jest testowana w ostatnich chwilach, jakkolwiek wstępnie wydaje się, że nie ma tu jakiegoś wielkiego impulsu fundamentalnego.

Trudno chyba, przynajmniej na pierwszy rzut oka, za taki impuls uznać wypowiedź Jeana-Claude Junckera, dygnitarza i szefa Komisji Europejskiej, według którego trzeba - pomimo kłopotów politycznych w Hiszpanii i Włoszech - reformować, ale też i umacniać unię gospodarczą i walutową w UE / Strefie Euro. Z drugiej strony, rynki są wyczulone na niuanse. Juncker powiedział tymczasem, że nowemu rządowi Włoch trzeba zaufać i go szanować, a kraj ten jest bardzo ważny dla Strefy Euro.

Zresztą, tak czy inaczej, mamy do czynienia z wahaniami w ramach kilkudniowej konsolidacji, tak więc tego typu zagrania - testy oporów - są naturalne. Co do danych makro, to np. o 9:00 mamy wieści o produkcji przemysłowej w Hiszpanii (jak również na Węgrzech i w Czechach), dotyczyć będą one kwietnia. Poza tym wypowie się wtedy Peter Praet z EBC. O 14:00 mamy protokół z obrad węgierskiego banku centralnego, o 14:30 bilans handlu zagranicznego USA i analogiczny bilans dla Kanady. O 16:00 w Kanadzie pojawi się też indeks Ivey PMI.

Teoretycznie tematem dnia powinna być decyzja RPP na temat stóp procentowych, ale jasne jest, że główna stopa na razie pozostanie bez zmian, na poziomie 1,50 proc. Tym niemniej w kontekście przyszłej polityki ważny będzie komunikat Rady, który pojawi się o 16:00.

Na razie złoty elegancko zyskuje do dolara, co jest przełożeniem z głównej pary. Mamy 3,64 na USD/PLN, a w istocie byliśmy już ok. 0,3 grosza niżej. Na EUR/PLN notowany jest poziom 4,2740, też niezły dla nabywców euro - w każdym razie dużo lepszy niż maksima z minionego tygodnia, wykreowane przy 4,34.

 

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Powyższy tekst stanowi wyraz osobistych opinii i poglądów autora i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych. 

Serwis korzysta z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookies w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.