Zadzwoń i zapytaj o kurs!
Tarasy: 81 464-44-60, 510-089-051, 501-099-489, 603-741-092

Spadek zmienności. Marazm na złotym

Spadek zmienności. Marazm na złotym

17.01.2019
Konrad Ryczko

Polski złoty kwotowany jest następująco: 4,2814 PLN za euro, 3,7616 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,7917 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,8263 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 2,793 proc. w przypadku obligacji 10-letnich.

Ostatnie godziny obrotu na rynku walutowym przyniosły swoiste uspokojenie nastrojów i relatywny spadek zmienności. Wieczorne głosowanie nad votum nieufności wobec T. May, zgodnie z przewidywaniami, zakończyło się pozostaniem Premier na stanowisku. Aktualnie najbardziej prawdopodobny scenariusz zakłada próbę przedłużenia końcowego terminu (dotychczas 29/03) dla opuszczenia UE przez UK.

Czytaj więcej: Prognozy rynkowe na 2019 rok. Trudny czas przed giełdą i stabilizacja złotego

W dalszym ciągu na rynku widoczna jest jednak duża grupa inwestorów zakładająca, iż Brexitu, docelowo, uda się uniknąć. Z punktu widzenia złotego ostatnie wydarzenia nie miały większego wpływu na notowania. Nieznacznie podbiły kwotowania GBP/PLN jednak było to wynikiem zachowania szterlinga na szerokim rynku - nastroje wokół PLN nie uległy zmianie.

Obce waluty w biznesie. Jak na nich zyskać?

W dalszym ciągu na szerokim rynku obserwujemy relatywnie wysoką tolerancję do ryzyka czego obrazem są „niskie” kwotowania „indeksów strachu”. Samo zamieszanie wokół Brexit’u przyniosło jednak podbicie rentowności długu regionu (w przypadku rentowności polskiego długu 10YT obserwowaliśmy podbicie z ok. 2,6 do aktualnych 2,8 proc.).

Czytaj więcej: MFW obniża prognozy dla świata. Lepiej ocenia polską gospodarkę

W trakcie dzisiejszej sesji brak jest istotniejszych wskazań makro z rynku krajowego. Na szerokim rynku warto bliżej przyjrzeć się publikacjom dot. Inflacji dla Strefy Euro oraz serii danych z USA (z zastrzeżeniem, iż trwa gov shutdown).

Z rynkowego punktu widzenia ostatnie godziny obrotu nie przyniosły zmiany układów technicznych wokół PLN. EUR/PLN powrócił w ramy okolic 4,28 PLN sygnalizując kontynuację konsolidacji. Również podbicie na funcie zostało wyhamowane, a GBP/PLN oscyluje blisko 4,8450 PLN.

Serwis korzysta z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookies w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.