Zadzwoń i zapytaj o kurs!
Tarasy: 81 464-44-60, 510-089-051, 501-099-489, 603-741-092

Spadek aktywności na rynku złotego

Spadek aktywności na rynku złotego

29.03.2018
Konrad Ryczko

PLN kwotowany jest następująco: 4,2045 PLN za euro, 3,4125 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,5694 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,8043 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 3,216 proc. w przypadku obligacji 10-letnich.

Ostatnie kilkanaście godzin handlu na rynku FX przyniosło podtrzymanie umocnienia PLN – warto jednak nadmienić, iż z uwagi na okres przedświąteczny mamy raczej do czynienia z ograniczoną płynnością i aktywnością na rynku. Na szerokim rynku inwestorzy „żyją” spekulacjami o rozwoju tzw. wojny handlowej pomiędzy USA, a Chinami, co przekłada się na lekki układ typu risk-off.

Pozytywnym aspektem ostatnich godzin jest za to globalne ocieplenie stosunków z Koreą Płn., gdzie Kim Jong Un wizytował Pekin. Lokalnie trudno mówić o większych wydarzeniach makroekonomicznych czy rynkowych. WIG20 zachowywał się relatywnie słabo na tle giełd zagranicznych, jednak jest to już element dłuższej tendencji dot. krajowego sektora bankowego czy surowcowego.

Z innych ciekawych wydarzeń warto wspomnieć o sondażu Kantar Millward Brown, który pokazał najmocniejszy spadek poparcia dla PiS od 10 lat (do 28 proc.). Trudno jednak obecnie wyciągać fundamentalne, długoterminowe wnioski dot. potencjalnego kształtowania się krajowej sceny politycznej do wyborów w 2019r.

W trakcie dzisiejszej sesji poznamy sprawozdanie z posiedzenia RPP w marcu. Sam dokument nie powinien jednak znacząco wpłynąć na handel, gdyż stanowisko Rady jest powszechnie znane (wait'n'see) i w zdecydowanej większości rynek nie spodziewa się już podwyżek stóp przed końcem 2018r. Ciekawiej za to prezentuje się kalendarz makro z szerokiego rynku, gdzie warto bliżej przyjrzeć się publikacjom z Wlk. Brytanii (m.in. PKB), Niemiec (CPI/HICP za marzec) oraz popołudniowym pakiecie danych z USA (m.in. wnioski o zasiłek).

Z rynkowego punktu widzenia impuls spadkowy na EUR/PLN z okolic 4,2450 PLN został wygaszony przy wsparciu na 4,20 PLN. CHF/PLN złapał kolejne wsparcie w rejonie 3,5610 PLN. Najpewniej aktualne poziomy będą zbliżone do tych, które zaobserwujemy na koniec kwartału.

Powyższy tekst stanowi wyraz osobistych opinii i poglądów autora i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych. 

Serwis korzysta z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookies w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.