Zadzwoń i zapytaj o kurs!
Tarasy: 81 464-44-60, 510-089-051, 501-099-489, 603-741-092

Ryczko: złoty pozostaje stabilny, pomimo rosnących czynników ryzyka

Ryczko: złoty pozostaje stabilny, pomimo rosnących czynników ryzyka

26.09.2017
Konrad Ryczko

Ostatnie kilkanaście godzin handlu na rynku polskich aktywów przyniosło relatywnie spokojną reakcję na wyniki wyborów w Niemczech. Część obserwatorów zwracała nawet uwagę na fakt, iż przejście SPD do opozycji może być korzystne dla Polski.

Poranny, wtorkowy handel nie przynosi większych zmian na wycenie PLN, pomimo podbicia awersji do ryzyka na rynkach. Wyjątek stanowi jednak zestawienie CHF/PLN, gdzie obserwowaliśmy ok. 6-gr ruch. Polska waluta wyceniana jest przez rynek następująco: 4,2748 PLN za euro, 3,6061 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,7315 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,8612 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 3,298 proc. w przypadku obligacji 10-letnich.

Ostatnie kilkanaście godzin handlu na rynku polskich aktywów przyniosło relatywnie spokojną reakcję na wyniki wyborów w Niemczech. Część obserwatorów zwracała nawet uwagę na fakt, iż przejście SPD do opozycji może być korzystne dla Polski.

Szersze spektrum wyborów do Bundestagu jest jednak takie, iż pomimo wygranej blok CDU/CSU zanotował bardzo słabe wyniki (najgorszej od 1949r.), a same niemieckie społeczeństwo jest przeciwne m.in. prowadzonej polityce imigracyjnej (stąd wynik AfD). W konsekwencji wyniki te stanowią czynnik podażowy dla euro, co może przynieść długo wyczekiwany scenariusz rozegrania spadków na EUR/USD (czyli mocniejszego dolara).

Dodatkowo w trakcie sesji w Azji na rynku pojawiły się wypowiedzi oficjela Korei Płn. stwierdzającego, iż ostatnie deklaracje D. Trump'a traktowane są jako wypowiedzenie wojny, a sama Korea będzie reagować (m.in. próbując zestrzelić samoloty USA).

O ile wizja konfliktu w dalszym ciągu wydaje się być mało realna to część inwestorów obawia się możliwego zaostrzenia retoryki w zakresie obozów USA+Korea Płd vs Korea Płn.+Chiny, co mogłoby zostać wykorzystane przez stronę rosyjską. Są to jednak wydarzenia globalne wpływające przede wszystkim na EUR/USD - lokalnie w kraju obserwujemy spekulacje dot. ewentualnego przyspieszenia podwyżek stóp przez RPP.

Przedstawiciele Rady wydaja się jednak tonować takie oczekiwania - ostatnie wypowiedzi R. Sury oraz J. Żyżyńskiego z Rady. Warto również zwrócić uwagę na kontynuację próby reformy krajowego systemu sądownictwa - po spotkaniu z klubami Prezydent A. Duda zdecydował się na wycofanie z propozycji zmian w Konstytucji. Przypomnijmy, iż temat ww. reformy jest jednak z punktów aktualnego sporu z KE (który generalnie traktować należy jako czynnik psujący nastroje wokół PLN).

W trakcie dzisiejszej sesji brak jest istotniejszych publikacji makroekonomicznych z kraju. Inwestorzy pozostają skupieni na wydarzeniach globalnych jak napięcia wokół Korei Płn., polityce FED czy europejskich perspektywach politycznych. W dzisiejszym kalendarzu mamy m.in. wystąpienie J. Yellen, Macron'a czy też odczyt amerykańskiego Conference Board.

Powyższy tekst stanowi wyraz osobistych opinii i poglądów autora i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych. 

Serwis korzysta z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookies w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.