Zadzwoń i zapytaj o kurs!
Tarasy: 81 464-44-60, 510-089-051, 501-099-489, 603-741-092
waluty turystyczne w atrakcyjnych cenach , skupujemy stare FRANKI i stare FUNTY

Ryczko: wyhamowanie odbicia złotego. Rynek czeka na sygnały ze spotkania Chiny/USA

Ryczko: wyhamowanie odbicia złotego. Rynek czeka na sygnały ze spotkania Chiny/USA

23.08.2018
Konrad Ryczko (DM BOŚ)

Ostatnie godziny obrotu na rynku walutowym przyniosły odbicie kwotowań dolara po publikacji "minutes" z ostatniego posiedzenia FED. Z protokołu Amerykańskiej Rezerwy Federalnej wynika, iż dyskutowano na temat tego, że stopy procentowe mogą wkrótce zostać podwyższone, ale zastanawiano się także jaki wpływ mogą mieć trwające spory handlowe na działalność firm i gospodarstw domowych.

Poranny, czwartkowy handel na rynku FX przynosi lekki spadek notowań PLN wraz z odbiciem wyceny dolara. Złoty kwotowany jest następująco: 4,2750 PLN za euro, 3,7011 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,7563 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,7605 PLN. Rentowności polskiego długu wynoszą 3,155 proc. w przypadku obligacji 10-letnich.

Ostatnie godziny obrotu na rynku walutowym przyniosły odbicie kwotowań dolara po publikacji ,,minutes" z ostatniego posiedzenia FED. Z protokołu Amerykańskiej Rezerwy Federalnej wynika, iż dyskutowano na temat tego, że stopy procentowe mogą wkrótce zostać podwyższone, ale zastanawiano się także jaki wpływ mogą mieć trwające spory handlowe na działalność firm i gospodarstw domowych.

Otrzymaliśmy więc potwierdzenie scenariusza zbliżającej się podwyżki stóp, co wsparło przecenionego ostatnio dolara. Dodatkowo w USA jesteśmy świadkami zamieszania wokół byłych doradców prawnych D.Trump'a, którzy złamali najpewniej prawo dot. finansowania kampanii.

Uwaga skupia się obecnie na rozmowach w Waszyngtonie, gdzie Chiny i USA podjęły temat potencjalnej normalizacji stosunków handlowych. W trakcie trwania negocjacji weszły w życie kolejne obustronne cła i taryfy. Lokalnie otrzymaliśmy dobry odczyt sprzedaży detalicznej za lipiec, gdzie dynamika wyniosła 9,3 proc. r/r wobec oczekiwanych 8,4 proc. r/r.

Twarde dane z gospodarki za lipiec potwierdzają dobrą koniunkturę gospodarczą, jednak większość obserwatorów zakłada lekki spadek dynamiki w kolejnych kwartałach. Wpływ na PLN pozostaje klasycznie ograniczony z uwagi na status wait'n'see ze strony RPP.

W trakcie dzisiejszej sesji poznamy zapiski RPP z ostatniego posiedzenia. Ponadto NBP poda dane dot.podaży pieniądza w ujęciu M3. GUS zaprezentuje natomiast wskazanie dot. koniunktury konsumenckiej za sierpień. W konsekwencji trudno mówić dziś o publikacjach istotniejszych danych mogących lokalnie wpłynąć na handel.

Zdecydowanie ciekawiej prezentuje się globalny kalendarz makro zawierający m.in. wskazania przemysłowych PMI dla Strefy Euro oraz USA. Ponadto inwestorzy wyczekują sygnałów z rozmów USA/CHINY.

Z rynkowego punktu widzenia wydaje się, iż dynamika odbicia PLN zaczyna ,,wygasać", co najpewniej przełoży się na powrót kursu USD/PLN powyżej 3,70 PLN.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Powyższy tekst stanowi wyraz osobistych opinii i poglądów autora i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych. 

Serwis korzysta z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookies w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.