Zadzwoń i zapytaj o kurs!
Tarasy: 81 464-44-60, 510-089-051, 501-099-489, 603-741-092

Ryczko: słabszy początek tygodnia na PLN, ciąży dolar oraz kiepskie dane makro

Ryczko: słabszy początek tygodnia na PLN, ciąży dolar oraz kiepskie dane makro

02.10.2018
Konrad Ryczko (DM BOŚ)

Początek nowego tygodnia obrotu przyniósł podbicie presji podażowej wokół złotego. Z jednej strony było to efektem nieco mocniejszego dolara, co zwyczajowo negatywnie rzutuje na waluty EM.

Wtorkowy, poranny handel na rynku FX przynosi podtrzymanie lekkie presji na PLN wynikającej z mocniejszego USD oraz słabych, krajowych danych makro. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,2835 PLN za euro, 3,7019 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,7617 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,8256 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 3,251 proc. w przypadku obligacji 10-letnich.

Początek nowego tygodnia obrotu przyniósł podbicie presji podażowej wokół złotego. Z jednej strony było to efektem nieco mocniejszego dolara, co zwyczajowo negatywnie rzutuje na waluty EM. Koszyk CEE tracił dość wyraźnie, co ponownie przypisywać należy nastrojom na szerokim rynku. W przypadku PLN zaciążyły również czynniki lokalne w postaci słabszych danych makro.

Flash CPI za sierpień wyniósł jedyne 1,8 proc. r/r wobec oczekiwanych 1,9 proc. r/r. Rynek zakłada jednak, iż po lekkim spowolnieniu w tym roku (poniżej celu NBP) wskaźniki inflacyjne zaczną docelowo przyspieszać. Inną z istotnych publikacji jest wskazania indeksu PMI za wrzesień, który wyniósł jedyne 50,5 pkt wobec oczekiwanych 51,5 pkt.

Jest to najniższe wskazanie dla krajowej gospodarki od 2 lat. Zbliżenie się do umownej granicy 50 pkt, która rozdziela ,,rozwój" od stagnacji gospodarczej ma charakter alarmujący, niemniej wpisuje się w oczekiwania rynkowe co do lekkiego schłodzenia dynamiki wzrostu. W szerszym ujęciu PLN pozostaje w ramach konsolidacji, niemniej widoczne są sygnały próby wygenerowania impulsu deprecjacyjnego.

W trakcie dzisiejszej sesji brak jest istotniejszych publikacji makroekonomicznych z kraju. RPP odbędzie pierwszy dzień posiedzenia, a MF poda dane dot. podaży na czwartkową aukcję długu (3-6 mld). Na szerokim rynku mamy EcoFin, odczyt PKB z Czech oraz serię wystąpień przedstawicieli FED w USA.

Z rynkowego punktu widzenia EUR/PLN odreagowuje z okolic wsparcia na 4,26 PLN, górna banda konsolidacji wypada w strefie 4,30-4,34 PLN. Podobnie prezentuje się USD/PLN, forsujący obecnie 3,70 PLN.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Powyższy tekst stanowi wyraz osobistych opinii i poglądów autora i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych. 

Serwis korzysta z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookies w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.