Zadzwoń i zapytaj o kurs!
Tarasy: 81 464-44-60, 510-089-051, 501-099-489, 603-741-092

Rogalski: słabszy sentyment rzutuje na złotego. Chłodzenie oczekiwań na funcie?

Rogalski: słabszy sentyment rzutuje na złotego. Chłodzenie oczekiwań na funcie?

08.10.2018
Marek Rogalski (DM BOŚ)

Od rana sentyment na rynkach wschodzących psują informacje z Chin, gdzie inwestorzy zamiast skupić się na lepszym odczycie usługowego indeksu PMI za wrzesień, czy też działaniach PBOC, który ściął stopę rezerw obowiązkowych dla banków, skoncentrowali się na osłabieniu się juana w relacji do dolara.

Poniedziałkowy handel jest nieco specyficzny, bo po południu nie wejdą do gry Amerykanie, którzy świętują Dzień Kolumba. Od rana sentyment na rynkach wschodzących psują informacje z Chin, gdzie inwestorzy zamiast skupić się na lepszym odczycie usługowego indeksu PMI za wrzesień, czy też działaniach PBOC, który ściął stopę rezerw obowiązkowych dla banków, skoncentrowali się na osłabieniu się juana w relacji do dolara.

Po ostatnich wystąpieniach przedstawicieli amerykańskiej administracji (słowa wiceprezydenta USA z czwartku), rynek obawia się, że napięcia w relacjach USA-Chiny nie zostaną prędko zmniejszone.

Dla złotego znaczenie ma też wątek włoski, gdzie po krytycznym liście unijnych komisarzy nt. projektu przyszłorocznego budżetu, inwestorzy nie są pewni, na ile strona włoska będzie skłonna do ustępstw jeszcze przed 15 października, kiedy to szczegóły budżetu powinny zostać przedstawione KE. Patrząc całościowo na rynki wschodzące swoje robi też mocny dolar podtrzymywany przez wysokie rentowności amerykańskich obligacji.

Na tygodniowym wykresie koszyka BOSSA PLN sytuacja nie wygląda najlepiej - w zeszłym tygodniu widać było naruszenie linii trendu wzrostowego na wykresie bazowym, ale i też na oscylatorze RSI9. Z drugiej strony rynek wciąż trzyma się na dawnym wsparciu w okolicach 90,9 pkt.

Funt, który był na fali w piątek, dzisiaj jest drugą najsłabszą walutą w grupie G-10 po szwedzkiej koronie. Wprawdzie w weekend otrzymaliśmy pozytywne informacje w temacie Brexitu, to jednak zarówno Tusk, jak i Juncker nie precyzowali, jakoby porozumienie miało zostać osiągnięte już niedługo.

Obaj raczej byli zgodni w tym, że powinno mieć miejsce do końca roku. Dzisiaj rzecznik brytyjskiego rządu dał do zrozumienia, że wciąż istnieje wiele szczegółów do dopracowania, dodając, że istnieje różnica ,,między optymistycznymi komentarzami o możliwości zawarcia porozumienia, a faktycznym zawarciem porozumienia".

Na parze GBPUSD zeszliśmy poniżej wsparcia przy 1,3050, ale nie wykluczone, że poziom ten uda się obronić. Jak widać na wykresie dziennym bazuje on naruszonej w piątek linii trendu spadkowego, oraz poziomej linii, która już się sprawdziła, a ma swój początek w maksimum z 21 maja ub.r.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Powyższy tekst stanowi wyraz osobistych opinii i poglądów autora i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych. 

Serwis korzysta z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookies w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.