Zadzwoń i zapytaj o kurs!
Tarasy: 81 464-44-60, 510-089-051, 501-099-489, 603-741-092

Rogalski: dolar mocny na finiszu tygodnia

Rogalski: dolar mocny na finiszu tygodnia

03.08.2018
Marek Rogalski (DM BOŚ)

Dolar nadal pozostaje na fali wzrostowej, a głównym tematem są oczywiście wojny handlowe, czyli ostatnie zapowiedzi Donalda Trumpa (ze środy wieczór) o tym, że możliwy jest scenariusz w którym planowane na wrzesień podniesienie stawek na chińskie produkty warte aż 200 mld USD rocznego importu, może dotyczyć stawki 25 proc. a nie 10 proc.

AUSTRALIA: Opublikowane w nocy dane nt. sprzedaży detalicznej w czerwcu wypadły lepiej od oczekiwań - rosła ona w tempie 0,4 proc. m/m wobec prognozowanych 0,3 proc. m/m. Poznaliśmy też dane nt. sprzedaży detalicznej w II kwartale - po odliczeniu wpływu inflacji wzrosła ona o 1,2 proc. k/k wobec szacowanych 0,8 proc. k/k. Opublikowane zostały też lipcowej indeksy PMI dla usług - ten liczony przez AIG mocno spadł do 53,6 pkt. z 63,0 pkt., powracając do poziomów notowanych w grudniu ub.r. Z kolei ten liczony przez CBA zniżkował tylko nieznacznie do 52,3 pkt. z 52,7 pkt.

CHINY: Ludowy Bank Chin ustalił fiksing USD/CNY na poziomie 6,8322 (juan jest najsłabszy od maja 2017 r.). Poznaliśmy indeks PMI dla usług liczony przez Caixin - spadł on do najniższego poziomu od 4 miesięcy tj. 52,8 pkt. Biorąc pod uwagę, że wcześniejszy odczyt dla przemysłu też nie wypadł najlepiej, mamy przecenę PMI Composite do 52,3 pkt. z 53,0 pkt.

EUROSTREFA: Ostateczny odczyt indeksu PMI dla usług w lipcu wypadł gorzej, niż w pierwszych szacunkach tj. 54,2 pkt. wobec prognozowanych 54,4 pkt., oraz 55,2 pkt. w czerwcu. Gorzej wypadły dane z Niemiec i Francji.

WIELKA BRYTANIA: Indeks PMI dla usług spadł w lipcu do 53,5 pkt. z 55,1 pkt. w czerwcu (oczekiwano zniżki do 54,6 pkt.)

Opinia: Dolar nadal pozostaje na fali wzrostowej, a głównym tematem są oczywiście wojny handlowe, czyli ostatnie zapowiedzi Donalda Trumpa (ze środy wieczór) o tym, że możliwy jest scenariusz w którym planowane na wrzesień podniesienie stawek na chińskie produkty warte aż 200 mld USD rocznego importu, może dotyczyć stawki 25 proc. a nie 10 proc.

Na razie jednak ze strona chińska nie odpowiada na amerykańskie ,,zaczepki", trudno jest, zatem ocenić na ile może być to sygnał, że jednak obie strony nieformalnie mogą szukać porozumienia i szykować grunt pod odnowienie negocjacji (plotki z poniedziałku), a na ile Chiny ogłoszą swoje kontr-propozycje w stosownym czasie.

Diagram stóp zwrotu dla dolara świeci się dzisiaj głównie na zielono, podobnie jak ten ustawiony w tygodniowym interwale. Oczekiwania rynku, co do dalszych podwyżek stóp procentowych w USA w połączeniu z powracającym trybem risk-on przez wojny handlowe, dają ciekawe sprzężenie w którym amerykańska waluta znajduje swoje miejsce w gronie tzw. bezpiecznych przystani.

Na układzie koszyka BOSSA USD widać, że rośnie prawdopodobieństwo wyjścia górą, tj. wyłamania szczytu sprzed 2 tygodni przy 81,03 pkt. Co ciekawe w/w poziom jest zbieżny z 50 proc. zniesieniem spadków z okresu styczeń 2017-luty 2018 r., a to sprawia, że kolejny "przystanek" mógłby mieć miejsce przy 82,5 pkt., gdzie mamy 61,8 proc. zniesienia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Powyższy tekst stanowi wyraz osobistych opinii i poglądów autora i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych. 

Serwis korzysta z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookies w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.