Zadzwoń i zapytaj o kurs!
Tarasy: 81 464-44-60, 510-089-051, 501-099-489, 603-741-092

Podtrzymanie presji na złotym. Inwestorzy śledzą sytuację we Włoszech

Podtrzymanie presji na złotym. Inwestorzy śledzą sytuację we Włoszech

29.05.2018
Konrad Ryczko

Wtorkowy, poranny handel na rynku FX nie przynosi większej zmiany – w dalszym ciągu obserwujemy mocnego dolara, co ciąży walutom z koszyka EM.

Złoty kwotowany jest następująco: 4,3070 PLN za euro, 3,7036 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,7293 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,9257 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 3,202 proc. w przypadku obligacji 10-letnich.

Ostatnie godziny handlu na rynku FX nie zmieniły znacząco obrazu i układu na notowaniach PLN. Byliśmy świadkami w dużej mierze kopii sytuacji z piątku, gdzie próba odbicia na EUR/USD została „spacyfikowana”, co miało bezpośrednie przełożenie m.in. na PLN. Warto jednak dodać, iż wydarzenia ostatnich godzin odbywały się na płytszym niż zazwyczaj rynku z uwagi na dzień wolny od handlu w USA. Głównym czynnikiem ograniczającym popyt na bardziej ryzykowne aktywa jest sytuacja we Włoszech.

Brak możliwości uformowania rządu (i postępujący konflikt z prezydentem) zbliżają nas najpewniej do scenariusza przyspieszonych wyborów parlamentarnych. Ów wydarzenie traktowane byłoby przez rynki jako swoiste referendum we Włoszech dot. warunków uczestnictwa w Strefie Euro – ostatnie kandydatury na ministrów ruchu 5 gwiazd/la ligi nosiły znamiona nastawienia antyunijnego. Lokalnie brak jest istotniejszych czynników do handlu stąd uwaga inwestorów skupia się na sytuacji na szerokim rynku.

W trakcie dzisiejszej sesji brak jest istotniejszych publikacji makroekonomicznych z kraju. RPP odbędzie 1-dniowe, bezdecyzyjne posiedzenie. Na szerokim rynku warto bliżej przyjrzeć się popołudniowym danym z USA dot. indeksu cen domów oraz CB. W szerszym ujęciu inwestorzy obserwować będą w dalszym ciągu sytuację we Włoszech.

Z rynkowego punktu widzenia sytuacja techniczna na parach nie uległa zmianie. W dalszym ciągu notowania PLN testują kilkumiesięczne (lub jak w przypadku USD/PLN 10-miesięczne) minima. Zarówno EUR/PLN jak i USD/PLN posiadają potencjał wygenerowania ruchu spadkowego, jednak kluczowym czynnikiem pozostaje tu wycena dolara i globalny układ typu risk off/on.

Powyższy tekst stanowi wyraz osobistych opinii i poglądów autora i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych. 

Serwis korzysta z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookies w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.