Zadzwoń i zapytaj o kurs!
Tarasy: 81 464-44-60, 510-089-051, 501-099-489, 603-741-092

Płytka korekta na złotym. Ciekawy układ na franku

Płytka korekta na złotym. Ciekawy układ na franku

20.04.2018
Konrad Ryczko

Piątkowy, poranny handel na rynku walutowym przynosi lekkie podbicie notowań złotego po wyhamowaniu korekty spadkowej.

Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,1627 PLN za euro, 3,3743 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,4708 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,7507 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 3,048 proc. w przypadku obligacji 10-letnich.

Ostatnie kilkanaście godzin handlu na rynku FX przyniosło potwierdzenie scenariusza, iż potencjalna korekta spadkowa będzie miała najpewniej ograniczony charakter. EUR/PLN po wzroście do okolic 4,1730 PLN powrócił bliżej 4,1550 PLN.

W kraju negatywnym zaskoczeniem okazała się być dynamika produkcji przemysłowej za marzec, która wyniosła 1,8 proc. r/r wobec oczekiwanych 2,9 proc. r/r. Rynek przyjął dane dość chłodno, pomimo spodziewanego hamowania wynikającego z efektu wysokiej bazy. Spowolnienie w sektorach eksportowych tłumaczone jest lekkim spadkiem dynamiki odbiorców w Strefie Euro.

W szerszym ujęciu na rynku obserwujemy utrzymanie relatywnie dobrych nastrojów. Warto jednak wspomnieć, iż kurs EUR/CHF zbliżył się do granicy 1,20 CHF (dawnego floora na kursie), co sugeruje, iż może dojść do korekty wzrostowej na wycenie franka, co miałoby również wpływ na notowania CHF/PLN. Ciekawie prezentują się kwotowania brytyjskiego funta, który po osiągnięciu najwyższych poziomów od głosowania dot. Brexitu zaczął dynamicznie tracić na bazie danych makro oraz komentarzy z BoE.

W trakcie dzisiejszej sesji brak jest istotniejszych publikacji makroekonomicznych z kraju. GUS poda jedynie dane dot. koniunktury w przemyśle, budownictwie, handlu i usługach w kwietniu. Również globalny kalendarz makro wskazuje raczej na spokojny koniec tygodnia.

Z rynkowego punktu widzenia EUR/PLN sygnalizuje powrót do okolic 4,15 PLN. GBP/PLN dość wyraźnie traci po przebiciu okolic 4,78 PLN. CHF/PLN schodzi nieznacznie niżej, niemniej EUR/CHF zbliża się do istotnej granicy 1,20 CHF.

Powyższy tekst stanowi wyraz osobistych opinii i poglądów autora i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych. 

Serwis korzysta z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookies w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.