Zadzwoń i zapytaj o kurs!
Tarasy: 81 464-44-60, 510-089-051, 501-099-489, 603-741-092

Otoczenie zewnętrzne na korzyść złotego

Otoczenie zewnętrzne na korzyść złotego

23.07.2018
Konrad Ryczko

Początek nowego tygodnia obrotu na rynku FX nie przynosi większych zmian na wycenie złotego.

Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,3224 PLN za euro, 3,6842 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,7153 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,8341 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 3,173 proc. w przypadku obligacji 10-letnich.

Zakończenie G20, zgodnie z oczekiwaniami, nie przyniosło większego wpływu na rynek. Liderzy zaapelowali i dialog i zarysowali ryzyka związane z wojnami handlowymi. Przypomnijmy, iż jeszcze w piątek (w wywiadzie dla CNBC) D. Trump powiedział, iż jest w stanie nałożyć cła na wszystkie produkty z Chin.

Inwestorzy pozostają pod wpływem słów prezydenta USA, która ponadto odniósł się do wyceny dolara oraz polityki FED. W układzie wokół walut EM mamy więc słabszego USD oraz umocnienie chińskiego juana, który przerwał 4-sesyjną tendencję spadkową. Potencjalnie widoczna jest więc szansa na kontynuację odbicia korekcyjnego na notowaniach PLN.

Złoty teoretycznie wspierany jest również przez ostatnie dane makro, gdzie zarówno produkcja przemysłowa jak i sprzedaż detaliczna za czerwiec wypadły powyżej prognoz. W dalszym ciągu jednak głównym czynnikiem dla handlu na PLN pozostaje sytuacja na rynkach zewnętrznych i nastroje wokół walut EM.

W trakcie dzisiejszej sesji brak jest istotniejszych publikacji makroekonomicznych z kraju. NBP poda jedynie dane dot. podaży pieniądza w ujęciu M3 (oczek. 7,3 proc. r/r). Również szeroki kalendarz makro na dziś jest relatywnie pusty.

Z rynkowego punktu widzenia kwotowania PLN sygnalizują ponowne uformowanie się konsolidacji na 4,30-4,34 PLN. Teoretycznie otoczenie zewnętrzne sprzyja rozegraniu dalszego odbicia na PLN – w praktyce dolar był słaby już w piątek, stąd pierwszy impuls został już zdyskontowany.

Powyższy tekst stanowi wyraz osobistych opinii i poglądów autora i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych. 

Serwis korzysta z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookies w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.