Zadzwoń i zapytaj o kurs!
Tarasy: 81 464-44-60, 510-089-051, 501-099-489, 603-741-092

Osłabienie dolara przed wystąpieniem szefa Fed w Kongresie

Osłabienie dolara przed wystąpieniem szefa Fed w Kongresie

17.07.2018
Dorota Sierakowska

Bieżący tydzień na rynku amerykańskiego dolara nie przynosi na razie większych emocji. Po spektakularnych zwyżkach w poprzednim tygodniu, waluta USA wczoraj traciła na wartości i dzisiaj rano również delikatnie osuwa się na południe.

Zniżki są niewielkie w porównaniu do skali ubiegłotygodniowych wzrostów – przynajmniej na razie warto je traktować jako techniczne odreagowanie, zwłaszcza że indeks USD pod koniec poprzedniego tygodnia dotarł do poziomu oporu wyznaczonego przez maksima z czerwca br. Tymczasem w średnioterminowym ujęciu dolar amerykański wciąż wykazuje siłę.

W tym tygodniu w centrum uwagi inwestorów na rynku amerykańskiego dolara znajduje się pierwsze wystąpienie Jerome Powella przed Kongresem w kwestii przestawienia półrocznego raportu dotyczącego polityki monetarnej Fed. Szef Rezerwy Federalnej dzisiaj o 16:00 polskiego czasu wystąpi w Senacie, natomiast jutro o tej samej porze przedstawi raport Izbie Reprezentantów.

W wystąpieniu inwestorzy będą wypatrywać przede wszystkim wskazówek dotyczących terminów kolejnych podwyżek stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych. Co do samej oceny gospodarki USA, tu rynek spodziewa się optymistycznego stanowiska Powella; szef Fed jest sprzymierzony z administracją Donalda Trumpa i może być niechętny w przedstawianiu jakichkolwiek potencjalnie negatywnych skutków prowadzonej przez prezydenta USA wojny handlowej z Chinami.

Sytuacja na wykresie EUR/USD pokazuje odreagowanie wzrostowe wartości europejskiej waluty względem dolara. Krótkoterminowo notowania tej pary walutowej mają potencjał wzrostowy, jednak średnio- i długoterminowa sytuacja wciąż sprzyja amerykańskiemu dolarowi.

Powyższy tekst stanowi wyraz osobistych opinii i poglądów autora i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych. 

Serwis korzysta z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookies w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.