Zadzwoń i zapytaj o kurs!
Tarasy: 81 464-44-60, 510-089-051, 501-099-489, 603-741-092

Kursy walut. Złoty pozostaje w cenie

Kursy walut. Złoty pozostaje w cenie

19.11.2020
oprac. DSŁ

Wsparciem dla złotego pozostaje też wciąż relatywnie silne euro względem dolara, gdzie podczas wczorajszej sesji europejskiej kurs EUR/USD atakował już opór na 1,189.

Notowania złotego pozostają pod wpływem wydarzeń na światowych rynkach finansowych, na których w ostatnich dniach dominują nadzieje związane ze szczepionkami przeciwko Covid-19. W środę Pfizer poinformował, że ostateczne wyniki badania późnej fazy jego szczepionki przeciw COVID-19 pokazały, że jest ona skuteczna w 95 proc.

Czytaj więcej:Testy na COVID-19. Genomtec opracował technologię, która daje wynik w kilkanaście minut

Co więcej, skuteczność preparatu w różnych grupach wiekowych i etnicznych jest taka sama i nie ma poważnych skutków ubocznych (w większości przypadków były łagodne do umiarkowanych i szybko ustępowały). W rezultacie, Pfizer/BioNTech mając już wymagane dane o bezpieczeństwie preparatu będzie w najbliższych dniach ubiegał się o rejestrację szczepionki w USA w nadzwyczajnym trybie.

Tyle zarabiają inni Polacy. W nowym programie WP wszystkiego się dowiesz

Popyt na waluty rynków wschodzących wspierały też doniesienia o podejmowanych ze strony amerykańskich Demokratów próbach zainicjowania ponownej dyskusji nt. planu koniecznych wydatków w związku z rosnącą liczbą nowych przypadków Covid-19 w USA.

Czytaj więcej:Prawie 10 proc. emerytów ocenia swoją sytuację materialną jako złą. Tak wyglądają dochody i wydatki

Potrzebną dalszą pomoc gospodarce potwierdził opublikowany w tym tygodniu NY Empire State, obrazujący jak radzi sobie najmocniej dotknięty przez pandemię region w USA, gdyż indeks wbrew oczekiwaniom zanotował spadek (6.3 pkt. wobec 10.5 pkt. w październiku i 12,75 pkt. konsensusu).

A ogólnie patrząc coraz wyższe statystyki zachorowań i decyzje o lokalnych lockdownach nie rokują dobrze perspektywom gospodarczym USA, jeśli szybko nie pojawi się wsparcie fiskalne. O "długiej drodze" gospodarki amerykańskiej do odrobienia strat spowodowanych przez pandemię ostatnio mówił też szef Fed Jerome Powell.

Czytaj więcej:Fundusz Wsparcia Kultury z kontrowersyjnymi kryteriami. "Okazja do zarobku zamiast rekompensaty"

Utrzymujące się ryzyka dla kruchego ożywienia gospodarczego w USA przyćmiły więc optymizm amerykańskich inwestorów dotyczący szczepionek COVID-19, co znalazło przełożenie w rosnących w trakcie środowej sesji europejskiej notowaniach kursu EUR/USD.

Autor: Joanna Bachert, PKO BP

Serwis korzysta z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookies w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.