Zadzwoń i zapytaj o kurs!
Tarasy: 81 464-44-60, 510-089-051, 501-099-489, 603-741-092

Kursy walut. Złotemu może ciążyć wtorkowy komunikat RPP

Kursy walut. Złotemu może ciążyć wtorkowy komunikat RPP

15.07.2020

Wtorkowa sesji ostatecznie przyniosła umocnienie złotego. Nominalnie kurs euro powrócił w okolice 4,47zł. Niemniej jeszcze w pierwszych godzinach handlu para stabilizowała się przy 4,49 nadal pozostając pod wpływem wyższej awersji do ryzyka w związku z doniesieniami WHO, że Covid-19 prawdopodobnie nie zniknie w najbliższych miesiącach i nierealistyczne są oczekiwania na szybkie opracowanie szczepionki dostępnej dla wszystkich.

Jednoczesnym powróciły zgrzyty na linii USA-Chiny po odrzuceniu przez Waszyngton roszczeń Pekinu wobec Morza Południowochińskiego.

W najbliższych dniach złoty nadal pozostawać powinien pod presją podwyższonej niechęci do ryzyka na świecie, a dodatkowo ciążyć mu będzie podtrzymanie przez RPP we wtorkowym komunikacie stwierdzenia, że tempo ożywienia gospodarczego może być ograniczane przez brak wyraźnego dostosowania kursu złotego do otoczenia gospodarczego i zmian w polityce pieniężnej.

Chwilówki w czasach pandemii. "Są 5 razy tańsze"

We wtorek przedpołudniowemu podtrzymaniu słabości złotego dodatkowo sprzyjały też słabsze od oczekiwanych dane z Niemiec (indeks ZEW) i ze strefy euro (produkcja przemysłowa). Instytut ZEW poinformował o pogorszeniu nastrojów niemieckich inwestorów w lipcu. Wskaźnik nastrojów spadł w lipcu do 59,3. W czerwcu wynosił 63,4 zaś ankietowani ekonomiści oczekiwali jego spadku, ale tylko do 60.

Rozczarowała też dynamika produkcji przemysłowej strefie euro, która co prawda wzrosła w maju o 12,4 proc. po spadku o 17,1 proc. miesiąc wcześniej, ale rynek liczył jednak na wzrost rzędu 15 proc.

Zobacz też: Kredyt hipoteczny. Mało kto tak spłaca raty. A można zaoszczędzić kilkadziesiąt tysięcy złotych

Pomimo słabszych od odczekiwanych danych kurs euro do dolara wzrósł w okolice 1,142. Dolarowi ciąży m.in. sytuacja epidemiczna w USA, gdzie Covid-19 nie ustępuje, a wręcz przeciwnie kolejne wysokie dzienne zakażenia zmusiły Kalifornię do ponownego zamknięcia sklepów i innych punktów usługowych.

Zobacz też: Fundusz Medyczny nie tak szybko. Eksperci wieszczą problemy ze spełnianiem obietnic

Podtrzymanie silniejszego euro względem dolara sprowokowało odreagowanie na euro/złotym. W drugiej części wtorkowego handlu pozytywny wpływ na wycenę złotego miało też utrzymanie polityki monetarnej NBP bez zmian (część rynku oczekiwała pewnych modyfikacji, np. wprowadzenia forward guidance, podczas lipcowego posiedzenia RPP) i odnotowanie w maju rekordowej nadwyżki obrotów bieżących Polski na poziomie 2,455 mld euro wobec 1,156 mld euro nadwyżki w kwietniu. Dane pokazały wzrost aktywności eksporterów i do tego mocniejszy niż w regionie podtrzymując pozytywny obraz równowagi zewnętrznej gospodarki Polski.

Joanna Bachert, PKO BP

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

Serwis korzysta z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookies w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.