Zadzwoń i zapytaj o kurs!
Tarasy: 81 464-44-60, 510-089-051, 501-099-489, 603-741-092

Kursy walut. Złotemu brakuje bodźców

Kursy walut. Złotemu brakuje bodźców

26.08.2020

Wtorek przyniósł relatywnie stabilne notowania kursu dolara wobec euro, który oscylował wokół 1,18. Natomiast kurs złotego wobec euro krążył wokół 4,39.

Głównym wydarzeniem na krajowym rynku była publikacja danych o stopie bezrobocia. Stabilizacja tego wskaźnika w lipcu na poziomie 6,1 proc. nie zrobiła jednak większego wrażenia na notowaniach złotego.

Dosyć podobnie wyglądała również reakcja polskiej waluty na dane z Niemiec oraz USA. Nieco lepszy od oczekiwań sierpniowy wskaźnik nastrojów w niemieckim przemyśle Ifo (92,6 vs. oczekiwane 92,1 oraz 90,4 poprzednio w lipcu), nie poruszył istotnie kursem złotego wobec euro, podobnie jak i dane o zaufaniu amerykańskich konsumentów, które w sierpniu uległy pogorszeniu (z 91,7 w lipcu do 84,8, wobec oczekiwań na poziomie 93).

Pomoc od państwa. "Kończą się pieniądze i możliwości"

Złoty w dalszym ciągu pozostaje więc w szerokiej konsolidacji w pobliżu poziomu 4,40. Ważnym czynnikiem odniesienia dla złotego pozostaje wartość dolara wobec euro.

Globalne osłabienie zaufania do dolara jakie nastąpiło w sierpniu (w związku z patem decyzyjnym w amerykańskim Kongresie w kwestii nowych stimulusów fiskalnych) ewidentnie wsparło złotego. Jednak stopniowa odbudowa jego wartości, dzięki ostatnio niezłym danym gospodarczym z tego kraju (rynek pracy, wskaźnik PMI) była jednym z czynników powstrzymującym naszą walutę przed dalszą aprecjacją, nawet gdy publikacje naszych krajowych danych gospodarczych przebijały oczekiwania rynku.

Zobacz też: Granty z WARP-u. Kancelaria prawna chwali się "100 proc. skutecznością"

Póki co kurs euro/dolara pozostaje w bliskich okolicach 1,18 w oczekiwaniu na mocniejsze bodźce co tłumi również zmienność złotego wobec euro.

Jarosław Kosaty, PKO BP

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

Serwis korzysta z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookies w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.