Zadzwoń i zapytaj o kurs!
Tarasy: 81 464-44-60, 510-089-051, 501-099-489, 603-741-092

Kursy walut. Wzrost optymizmu bez większego wpływu na notowania euro

Kursy walut. Wzrost optymizmu bez większego wpływu na notowania euro

24.06.2020

Wtorkowa sesja przyniosła stabilizację notowań polskiego złotego. Nominalnie kurs euro konsolidował się w okolicach strefy 4,44-4,45. Dla rynków wydarzeniem dnia były wstępne publikacje indeksów PMI z Europy oraz z USA za czerwiec, które pokazały silną, pozytywną reakcję przemysłu i usług na znoszenie restrykcji.

Pomimo lepszych od oczekiwanych danych z Niemiec, Francji i ostatecznie całej strefy euro, prowokujących wzrost kursu EUR/USD ponad poziom 1,13 złoty pozostawał relatywnie stabilny. To pokazuje, że przestrzeni do dalszego umocnienia się naszej waluty nie ma zbyt wiele.

Czytaj więcej: Banki stają się przechowalniami pieniędzy. Coraz częściej odsetki to luksus

Pierwsze na rynek dotarły dane z Francji, gdzie zarówno odczyty PMI dla sektora usługowego jak i przemysłu znalazły się powyżej granicznej wartości 50 pkt. oddzielającej rozwój od recesji sektora (ekonomiści spodziewali się 45 pkt.).

Osiem godzin w pracy to przeżytek. Kandydat na prezydenta zaskakuje

Podobne zaskoczenie i w podobnej skali przyniosły też dane opublikowane w Niemczech, gdzie wskaźnik PMI dla przemysłu wzrósł w czerwcu do 44.6 pkt. z 36.6 pkt., a dla usług do 45.8 pkt. z 32.6 pkt. odnotowanych w maju.

Ostatecznie również w całej strefie euro czerwcowe PMI (przemysł i usługi) przewyższyły oczekiwania rynkowe zbliżając się ponownie do poziomu 50 pkt. (ogólny indeks PMI Comp. wyniósł 47,5 pkt. wobec 31,9 pkt w maju). Dane z Europy wpisały się w scenariusz relatywnie szybkiej odbudowy gospodarczej, na rynku pojawiły się nawet opinie, że EZ z recesji może wyjść wraz z końcem II kwartału.

Czytaj więcej: Za rządów PiS staliśmy się mniej innowacyjni. Brakuje inwestycji i systemu

Popołudniowe publikacje PMI z USA (również powyżej oczekiwań) już tylko ugruntowały nadzieje związane z sygnałami ożywienia gospodarczego.

Dzięki odmrażaniu gospodarek i lepszym danym nastroje na rynku pozostają pozytywne i nawet pogarszające się statystyki pandemii i zaskakujące relacje USA-Chiny (zamieszanie po słowach doradcy handlowego Trumpa Petera Navarro, który miał zasugerować, że pierwsza faza porozumienia handlowego zawartego w styczniu jest już skończona, co jednak zdementowano), nie są w stanie ich obecnie popsuć.

Czytaj więcej: Apple bije rekordy na giełdzie. Od marca wartość firmy wzrosła o pół biliona dolarów

We wtorek pozytywne nastroje dodatkowo wspierały komentarze szefa niemieckiej rady doradców ekonomicznych, w ocenie którego jest mało prawdopodobne, by gospodarce Niemiec groziło drugie gwałtowne załamanie związane z pandemią koronawirusa.

Feld nie wykluczył też, że da się uniknąć drugiej fali zachorowań połączonej z ponownym ograniczeniem aktywności gospodarczej. Inwestorzy koncentrują się więc na pozytywnych dla nich tematach, utrzymując relatywnie wysokie wyceny walut ryzykownych, rosną też indeksy giełdowe.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

Serwis korzysta z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookies w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.