Zadzwoń i zapytaj o kurs!
Tarasy: 81 464-44-60, 510-089-051, 501-099-489, 603-741-092

Kursy walut. RPP obniży stopy procentowe, a Fed już wytacza armaty

Kursy walut. RPP obniży stopy procentowe, a Fed już wytacza armaty

16.03.2020
Konrad Ryczko

Euro w poniedziałek rano wyceniane jest na 4,3815 zł. Za dolara trzeba zapłacić 3,9385 zł, franka szwajcarskiego 4,1291 zł, a funta 4,8544 zł.

Złoty nie zareagował znacząco, w piątek, na decyzje o wprowadzeniu stanu epidemii w Polsce. Scenariusz tzw. "soft lockdown" był spodziewany przez inwestorów oraz dyskontowany już wcześniej (m.in. na walorach notowanych na GPW).

Czytaj więcej: Kursy walut. Dolar wraca do roli bezpiecznej przystani

Wraz z podjętymi działaniami prezes NBP zapowiedział, iż zgłosi, długo wyczekiwany, wniosek o obniżkę stóp. Co ciekawe część członków Rady zapowiedziała już że go nie poprze. Obniżka stóp to jedno - rynek czeka na pakiet wsparcia dla przedsiębiorstw. Wyczekiwane jest m.in. zaprezentowanie lokalnego programu LTRO.

Forex w Polsce. KNF przygotowała nowe obowiązki dla brokerów

Będąc już przy polityce monetarnej - należy koniecznie wspomnieć o wczorajszym ruchu amerykańskiego banku centralnego (Fed). Amerykańska Rezerwa Federalna w trybie pilnym zdecydowała o obniżeniu stopy procentowej o 1 pkt proc. do 0-0,25 proc. i zapowiedziała skup obligacji o wartości co najmniej 700 mld dolarów, obniżenie stopy rezerwy obowiązkowej do zera oraz udostępnienie bankom komercyjnym pożyczek do 90 dni, z oprocentowaniem 0,25 proc.

Czytaj więcej: Kursy walut. Złoty słabszy, ale mieści się w widełkach

Możemy więc powiedzieć o wytoczeniu "armat" Fed w trybie nadzwyczajnym. Co ciekawe rynki, ponownie, zareagowały spadkami, co tłumaczone jest obawami, iż sytuacja musi być naprawdę poważna skoro bankierzy decydują się na takie środki.

Należy jednak pamiętać, iż poza wsparciem gospodarki Fed stara się ustabilizować system bankowy w USA, gdzie byliśmy ostatnio świadkami napięć wywołanych przez turbulencje rynkowe spowodowane wirusem.

Czytaj więcej: Kursy walut a koronawirus. Inwestorzy wierzą w działania rządów

W trakcie dzisiejszej sesji NBP poda dane dot. bilansu płatniczego za styczeń (oczekiwana nadwyżka 2542 mln euro) oraz odczyt inflacji bazowej w lutym i styczniu. Dane makro są jednak drugorzędne w obecnej sytuacji.

Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

Serwis korzysta z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookies w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.