Zadzwoń i zapytaj o kurs!
Tarasy: 81 464-44-60, 510-089-051, 501-099-489, 603-741-092

Kursy walut. Najsłabsze waluty ze Skandynawii, mocniejszy dolar i jen

Kursy walut. Najsłabsze waluty ze Skandynawii, mocniejszy dolar i jen

04.05.2020

Z początkiem maja na globalne rynki powrócił tryb risk-off, co ponownie podbija notowania dolara względem bardziej ryzykownych walut. Mamy wzrost napięcia w relacjach USA-Chiny po tym, jak amerykańska administracja wysnuła oskarżenia wobec Chińczyków, jakoby byli odpowiedzialni za pandemię koronawirusa.

Oficjalnie żadne dowody nie zostały jednak przedstawione. Niemniej Trump otwarcie powiedział o możliwości nałożenia karnych ceł i trudno jednoznacznie ocenić, na ile te groźby mogą znaleźć potwierdzenie w rzeczywistości, a na ile są tylko elementem kampanii wyborczej. Zwłaszcza, że powrócił też wątek potencjalnego nie wywiązywania się Chin z zobowiązań wynikających z umowy handlowej.

Czytaj więcej: Kredyty w tym roku nie zdrożeją. A oprocentowanie może być jeszcze niższe

W poniedziałek najsłabsze są tzw. scandies, czyli waluty z krajów skandynawskich takie jak korona szwedzka i norweska, a jedyną walutą, która zachowuje się lepiej niż dolar, jest japoński jen.

Tarcza antykryzysowa 3.0. "Przedsiębiorców pokonuje biurokracja"

W Azji nastroje były dzisiaj słabsze po tym, jak pierwszy raz od kilkunastu lat doszło do wymiany ognia w tzw. strefie zdemilitaryzowanej pomiędzy Koreą Północną, a Południową. Stało się to dzień po tym, jak Kim Dzong Un pojawił się publicznie zaprzeczając wcześniejszym pogłoskom o swojej śmierci.

Motorem do wyraźniejszych zmian trendów na rynkach finansowych są te informacje, które niosą ze sobą zaskoczenie i zmieniają (a nieraz wywracają) dotychczasowy porządek. Odgrzewanie wątku Chin, jako kraju odpowiedzialnego za "niepowodzenia" USA w tak trudnym dla globalnej gospodarki momencie, w jakim jesteśmy teraz, wydaje się być fatalnym posunięciem amerykańskiej administracji. Miejmy nadzieje, że to tylko element gry wyborczej, a realne restrykcje w postaci nałożenia karnych ceł i innych restrykcji, będą ostatecznością.

Czytaj więcej: Budownictwo jeszcze odporne na koronawirusa. Przyszłość niepewna

Niemniej na rynki już wkradła się niepewność, a znana sprzed kilku tygodni "karuzela spadków", być może została już ponownie uruchomiona. Rewelacje ekipy Trumpa zbiegły się z faktem publikacji słabszych wyników przez technologicznych gigantów (Apple'a i Amazon'a), oraz zdyskontowaniem faktu planów częściowego znoszenia gospodarczych ograniczeń nałożonych przez pandemię koronawirusa.

Teraz rynki może czekać rozczarowanie tym, że przyniosą one niewielką poprawę - konsumpcja nie wzrośnie za sprawą zniesienia obostrzeń, a dopiero wtedy, kiedy pojawią się konkretne szczepienia na COVID-19.

Marek Rogalski, DM BOŚ

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

Serwis korzysta z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookies w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.