Zadzwoń i zapytaj o kurs!
Tarasy: 81 464-44-60, 510-089-051, 501-099-489, 603-741-092

Kursy walut. Euro powyżej 4,40 zł co najmniej do końca roku

Kursy walut. Euro powyżej 4,40 zł co najmniej do końca roku

28.04.2020
Oprac. A.Unton

Od początku wybuchu epidemii w Europie złoty był stabilny na tle walut regionu, a nawet lekko się umacniał. Teraz jednak stopy procentowe w Polsce, np. Wibor 3M, spadły poniżej poziomu w Czechach i na Węgrzech. Złoty najprawdopodobniej będzie się więc osłabiać wobec walut regionu.

Według szacunków ING sfinansowanie zapowiadanych przez rząd elementów tarczy antykryzysowej wymagać będzie, aby NBP skupił równowartość ponad 8 proc. PKB, co oznacza dodruk pieniądza. Działania NBP są też bardziej agresywne niż innych banków centralnych w regionie. Wątpliwości może budzić także ich przejrzystość.

Zobacz też: Kursy walut w górę po decyzji RPP. Jest spore zaskoczenie

W drugiej połowie 2020 roku można wprawdzie spodziewać się poprawy koniunktury wraz z wygasaniem epidemii i wchodzeniem w życie pakietów fiskalnych w głównych gospodarkach. Powinno to przełożyć się na napływ kapitału na rynki wschodzące, do których należy Polska.

Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

Polityka NBP to jednak argument za wolniejszym umocnieniem złotego w momencie wychodzenia globalnej gospodarki z zapaści. Dlatego w kolejnych miesiącach, nawet do 2021, kurs euro prawdopodobnie utrzyma się powyżej 4,40 zł. Ostatni raz kurs znalazł się poniżej tego poziomu w połowie marca, kiedy w Polsce wybuchła epidemia koronawirusa.

Zobacz też: Kredyty w tym roku nie zdrożeją. A oprocentowanie może być jeszcze niższe

O stabilność złotego należy obawiać się szczególnie w sytuacji, gdyby miało dojść do drugiej fali pandemii na rynkach rozwiniętych. Perspektywa długiej recesji w połączeniu z oczekiwanymi na dalsze agresywne działania NBP byłyby dla polskiej waluty silnie negatywne.

We wtorek po południu kurs euro wynosi 4,55 zł kurs dolara 4,19 zł, a kurs franka szwajcarskiego 4,30 zł.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

Serwis korzysta z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookies w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.