Zadzwoń i zapytaj o kurs!
Tarasy: 81 464-44-60, 510-089-051, 501-099-489, 603-741-092

Kursy walut. Euro może drożeć w najbliższych dniach

Kursy walut. Euro może drożeć w najbliższych dniach

23.11.2020
oprac. DSŁ

Piątek nie zmienił ogólnego obrazu krajowego rynku walutowego. Złoty nadal utrzymuje dość mocne poziomy, lekko powyżej 4,46 względem euro.

Miniony tydzień cechowały jednak spore wahania nastrojów od nadziei na pokonanie COVID-19 (dzięki szczepionkom), po obawy o bieżący wzrost zakażeń i jego wpływ na aktywność gospodarczą.

Czytaj więcej:Testy na COVID-19. Genomtec opracował technologię, która daje wynik w kilkanaście minut

Nie brakowało też zaskoczeń, jak piątkowe doniesienia o nieoczekiwanym sporze między Departamentem Skarbu USA a Fed-em na tle wykorzystania środków pod finansowanie programów pożyczkowych Rezerwy Federalnej.

Tyle zarabiają inni Polacy. W nowym programie WP wszystkiego się dowiesz

Mówiąc o konieczności zakończenia niektórych programów ratunkowych i zwróceniu niewykorzystanych środków z powrotem do Skarbu Państwa, Sekretarz Skarbu Steven Mnuchin ostudził wcześniejszy pozytywny nastrój po doniesieniach, że przywódcy Senatu Republikanów i Demokratów zgodzili się wznowić negocjacje w sprawie kolejnego pakietu stymulacyjnego dotyczącego koronawirusa.

Fed nadal chciałby, aby wszystkie pakiety pomocowe powstałe w celu walki z pandemią nadal pełniły ważną rolę jako zabezpieczenie dla gospodarki, o czym wielokrotnie mówił prezes Powell. Pomimo małego użycia programu Fed podkreślał, że stanowił on zapewnienie dostępności środków dla biznesu, lokalnych agencji czy organizacji non-profit.

Czytaj więcej:Prawie 10 proc. emerytów ocenia swoją sytuację materialną jako złą. Tak wyglądają dochody i wydatki

Nadal też aktualne są dotychczasowe ryzyka polityczne wpływające na nastroje rynkowe. W USA Donald Trump odmawia zaakceptowania wyniku wyborów.

W UE toczy się spór nad budżetem. W ubiegłym tygodniu liderzy unijni nie rozstrzygnęli na szczycie problemu blokady prac nad wieloletnim budżetem i funduszem odbudowy. Kolejne spotkanie przywódców unijnych, które może się odbyć już w sposób tradycyjny zapowiedziane zostało na grudzień. Do tego czasu ekspertom powierzano zadanie, aby wypracowali rozwiązanie. Wciąż niezakończone są też negocjacje dot. Brexitu.

Z drugiej strony na rynku nie brakuje informacji wspierających apetyt na ryzyko. Pozytywne wieści płyną z Azji. Informacja o podpisaniu przez 15 krajów Azji i Pacyfiku umowy o wolnym handlu, której inicjatorem były Chiny i która daje Pekinowi większy wpływ na zasady rządzące regionalnym handlem, wyraźnie poprawiły nastroje na EM.

Czytaj więcej:Fundusz Wsparcia Kultury z kontrowersyjnymi kryteriami. "Okazja do zarobku zamiast rekompensaty"

Jest to największa na świecie umowa handlowa, która obejmuje blisko 1/3 światowej populacji oraz PKB. Mając na uwadze szanse na rosnące wpływy Pekinu, nie wyklucza się zmian w amerykańsko-chińskiej polityce handlowej po zaprzysiężeniu Bidena, wskazując na możliwe cofniecie wszystkich lub większej części amerykańskich sankcji handlowych, nałożonych na Pekin przez Trumpa.

Zmniejszyłoby to niepewność w polityce zagranicznej i handlowej Stanów Zjednoczonych z Chinami, co oddalałoby ryzyko wznowienia wojny handlowej, która od ponad dwóch lat wywierała presję na juana, uderzając też w inne waluty EM, takie jak złoty.

W piątek apetyt na ryzyko pozostawał umiarkowany, a waluty EM stabilizowały się na poziomach osiągniętych w połowie tygodnia, w tym EUR/PLN w przedziale 4,46-4,48.

Krajowe dane dot. produkcji przemysłowej (w październiku wzrost o 1 proc. r/r) nie wpłynęły na notowania złotego, choć stanowiły wsparcie dla stabilnych notowań kursu pokazując (jak zauważyli ekonomiści PKO BP), że po odsezonowaniu produkcja wzrosła o 1,6 proc. m/m (oraz 3,8 proc. r/r), a jej poziom przekroczył ten sprzed pandemii (o ok. 1,3 proc., co oznacza, że przemysł odrobił pandemiczne straty).

Tym samym dane potwierdziły, że przemysł wszedł w drugą falę pandemii w dobrej kondycji. Póki co rządowe zakazy uderzają przede wszystkim w sektor usług i nie maja tak dużego wpływu na branże przemysłowe.

W tym tygodniu uwagę rynków przyciągać będą w dużej mierze dotychczasowe tematy, a więc epidemia COVID-19 (szczepionka i oczekiwane dalsze wsparcie ze strony banków centralnych), Brexit oraz unijne negocjacji budżetowe. Złoty nadal głównie pozostawać będzie pod wpływem czynników globalnych, co ostatecznie może przynieść lekki wzrost notowań kursu EUR/PLN.

Wydaje się, że teraz dopóki nie rozpocznie się dystrybucja szczepionek, nie ma co liczyć na jakąś większą reakcję ze strony rynków na ewentualne doniesienia o kolejnych szczepionkach. Lokalnie, do osłabienia złotego mogą przyczynić się m.in. poniedziałkowe dane dot. październikowej sprzedaży detalicznej.

Oczekuje się, że pogarszająca się sytuacja epidemiczna i związane z nią obostrzenia osłabiły wyniki sprzedaży, która jak prognozuje rynek w ujęciu rocznym spadła do -0,3 proc. wobec 2,7 proc. we wrześniu.

Autor: Joanna Bachert, PKO BP

Serwis korzysta z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookies w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.