Zadzwoń i zapytaj o kurs!
Tarasy: 81 464-44-60, 510-089-051, 501-099-489, 603-741-092

Kursy walut. Dolar stracił kilka groszy na fali lepszych nastrojów

Kursy walut. Dolar stracił kilka groszy na fali lepszych nastrojów

19.05.2020
Konrad Ryczko

Początek nowego tygodnia na globalnym rynku przyniósł wyraźny powiew optymizmu. Stały za tym dwa główne wydarzenia. Wpierw inwestorzy w USA pozytywnie reagowali na informacje ze spółki Moderna (kurs wczoraj +20 proc.), iż jej eksperymentalna szczepionka na COVID-19 pozytywnie wypadła we wstępnych badaniach.

W lipcu chce ona przejść do badań klinicznych zaawansowanej fazy. Rynek wyraźnie reaguje na tego typu informacje (wcześniej Gilead) nie tylko na poziomie amerykańskich akcji.

Czytaj więcej: Niemiecki przemysł się kurczy. W miesiąc produkcja spadła o rekordowe 9 procent

W trakcie obrotu w Europie pojawiły się ponadto propozycje Niemiec i Francji dot. utworzenia wspólnego funduszu odbudowy (500 mld EUR) dla krajów najbardziej dotkniętych przez pandemię. W komunikacie poinformowały też, że proponują, by KE mogła zaciągać dług na rynkach finansowych w imieniu UE.

UOKiK chce regulowania cen. Nie tylko maseczki

Pakiet optymistycznych informacji pozwolił na wyraźne wzrosty rynków akcyjnych (WIG20 ponad +4 proc.) oraz kontynuację rajdu na ropie. Osłabił się amerykański dolar (traktowany ostatnio jak safe haven), co wsparło waluty EM/CEE. Kurs USD/PLN spadł z okolic 4,22 zł do ok. 4,1750 zł.

Czytaj więcej: Polski rząd najbardziej hojny w Europie. Na walkę z koronawirusem przeznaczy 6,5 proc. PKB

W trakcie dzisiejszej sesji brak jest istotniejszych wskazań makro z rynku krajowego. MF poda informacje dot. podaży na czwartkową aukcję obligacji. Na szerokim rynku warto bliżej przyjrzeć się odczytowi niemieckiego indeksu ZEW za maj (oczek. 32 pkt.).

Czytaj więcej: Europa tonie w długach. Średnie zadłużenie w tym roku przekroczy 100 proc. PKB

Z rynkowego punktu widzenia wczorajsze podbicie złotego nie zmienia znacząco konsolidacyjnego układu technicznego wokół PLN. Próbę wyjścia dołem obserwowaliśmy jedynie na GBP/PLN, jednak tutaj wynikała ona z podwyższonej zmienności (spekulacje dot. ujemnych stóp) wokół funta. EUR/PLN pozostaje blisko 4,55 zł.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

Serwis korzysta z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookies w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.