Zadzwoń i zapytaj o kurs!
Tarasy: 81 464-44-60, 510-089-051, 501-099-489, 603-741-092

Kursy walut. Dane ze strefy euro negatywne dla złotego

Kursy walut. Dane ze strefy euro negatywne dla złotego

07.04.2020

Nowy tydzień na krajowym rynku walutowym rozpoczął się stabilnie. EUR/PLN oscylował w okolicach 4,55-4,58. Przedpołudniową próbę umocnienia złotego (test 4,54) zatrzymała publikacja fatalnych danych ze strefy euro. Wskaźnik nastrojów Sentix spadł do -42,9 w kwietniu z -17,1 w marcu.

Dane są dużo gorsze niż w 2009 roku. Nigdy wcześniej ocena obecnej sytuacji nie obniżyła się tak mocno we wszystkich regionach świata w jednym miesiącu. W EZ wskaźnik oceny bieżącej sytuacji spadł do -66 pkt z -14,3 pkt.

Zobacz też:

Wg oceny instytutu przygotowującego wskaźnik, dotychczasowe prognozy gospodarcze zaniżają tempo procesu kurczenia się, a recesja będzie dużo głębsza i dłuższa niż wskazują bieżące dane ekonomiczne. W reakcji na publikację kwietniowego indeksu Sentix, EUR/USD nasilił spadek, testując wsparcie na poziomie 1,077.

Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

W kraju, ze względu na koronawirusa, RPP skraca kwietniowe posiedzenie decyzyjne. Odbędzie się ono w środę 8 kwietnia, a nie 7-8 kwietnia, jak wcześniej planowano. Decyzja RPP w sprawie stóp procentowych oraz informacja po posiedzeniu RPP zostaną opublikowane na stronie internetowej NBP, nie odbędzie się bowiem konferencja prasowa, która zwyczajowo wieńczyła posiedzenie.

Zobacz też:

Rada prawdopodobnie nie ruszy stóp, po tym jak w marcu (po raz pierwszy od pięciu lat) stopy NBP zostały obniżone do najniższego poziomu w historii 1,0 proc. dla stawki referencyjnej. Decyzja RPP zgodna była z linią polityki monetarnej prowadzoną przez inne banki centralnych w regionie i ogólnie na świecie, a związana z zagrożeniami dla gospodarki, jakie niesie za sobą epidemia COVID-19.

Zobacz też:

Można jednak oczekiwać, że RPP utrzyma gołębią retorykę i może zasygnalizować gotowość do dalszego luzowania. Taka postawa może ograniczać ewentualne próby umacniania się złotego, szczególnie, że dodatkowo oczekuje się słabych danych produkcyjnych z Niemiec (prognoza: -0,9 proc. m/m w lutym, a wyniki te nie obejmują jeszcze koronawirusowych przestojów). W najbliższych dniach EUR/PLN powinien oscylować blisko 4,58.

Joanna Bachert, PKO BP

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

Serwis korzysta z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookies w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.