Zadzwoń i zapytaj o kurs!
Tarasy: 81 464-44-60, 510-089-051, 501-099-489, 603-741-092

Euro poniżej 4,30 zł. Globalny rynek bez większych zmian

Euro poniżej 4,30 zł. Globalny rynek bez większych zmian

17.07.2018
Konrad Ryczko

Poranny, wtorkowy handel na rynku FX nie przynosi większych zmian na kluczowych zestawieniach oraz PLN.

Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,3011 PLN za euro, 3,6718 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,6827 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,8611 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 3,166 proc. w przypadku obligacji 10-letnich.

Ostatnie kilkanaście godzin handlu na rynku walutowym nie przyniosło istotniejszych zmian na większości zestawień. Rynek bez większych emocji odniósł się do danych makro z USA, gdzie sprzedaż detaliczna za czerwiec wyniosła spodziewane 0,5 proc. m/m. W kraju otrzymaliśmy, zgodny z oczekiwaniami, wskaźnik inflacji bazowej za czerwiec na poziomie 0,6 proc. r/r. Pewnym zaskoczeniem była nadwyżka w bilansie płatniczym (saldo rach bież 42 mln vs oczek -166 mln EUR) – sama struktura oceniona została jednak negatywnie.

Ponadto jednym z głównych wydarzeń ostatnich godzin było spotkanie Trump-Putin w Helsinkach, które wstępnie oceniane jest negatywnie dla prezydenta USA. Brak jest jednak implikacji dla rynków z tego tytułu. Sam PLN zdołał „złamać” 4,30 PLN wobec euro, jednak dynamika ruchu pozostaje ograniczona. W dalszym ciągu wycena złotego zależy głównie od nastrojów na rynkach globalnych, a te warunkowane są m.in. przez dalszy rozwój tzw. „wojen handlowych” na linii USA-Chiny.

W trakcie dzisiejszej sesji poznamy dane dot. krajowego rynku pracy za czerwiec. Szacowana dynamika zatrudnienia może wynieść 3,7 proc. r/r, podczas gdy wynagrodzenia wzrosną o 7 proc. r/r (konsensus). Ponadto mamy pakiet danych z USA odnośnie produkcji przemysłowej czy indeksu NAHB. Kluczowym wydarzeniem sesji będzie jednak wystąpienie J. Powella przed Komisją Senatu USA.

Z rynkowego punktu widzenia EUR/PLN złamał 4,30 PLN, jednak sama dynamika oraz skala ruchu wskazuje, iż może dojść do wyhamowania impulsu już przy 4,28 PLN. Ciekawiej prezentuje się za to para USD/PLN, gdzie kurs testuje wsparcie na 3,66 PLN.

Powyższy tekst stanowi wyraz osobistych opinii i poglądów autora i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych. 

Serwis korzysta z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookies w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.