Zadzwoń i zapytaj o kurs!
Tarasy: 81 464-44-60, 510-089-051, 501-099-489, 603-741-092

Białas: rynek długu pomaga dolarowi

Białas: rynek długu pomaga dolarowi

10.11.2017
Konrad Białas

Po sennym, handlu w Azji, start w Europie przynosi nieco ożywienia. Rynek długu nadaje ton, a rosnące rentowności pomagają dolarowi. USD/JPY czuje się tutaj najlepiej. Funt pozostaje niezdecydowany. Złoty jest uśpiony, ale rośnie presja na waluty rynków wschodzących.

Zero świeżych wieści w kluczowych sprawach oraz brak przekonania wciąż dominują, ale nie przeszkadza to w rozruszaniu handlu. Tak było w czwartek, gdzie problem miał USD, gdyż to tam było najwięcej krótkoterminowego kapitału, który stopniowo wątpi w swoje zaangażowanie. Z Waszyngtonu brakuje klarowności.

Republikanie z Izby Reprezentantów przedstawili poprawki do swojego projektu ustawy podatkowej, podczas gdy ich koledzy z Senatu ujawniają jedynie przecieki dotyczące ich projektu. Ogólnie widać powolny postęp, ale nadal nie wiadomo, co finalnie uda się przegłosować. Głosowania prawdopodobnie odbędą się w przyszłym tygodniu, ale dokładny termin jest jeszcze nieznany. W rezultacie USD dalej nie widzi dla siebie kierunku.

Dziś rano jest nieco lepiej, a nieśmiały impuls przychodzi z rynku długu. Rentowności 10-letnich obligacji skarbowych USA rosną o prawie 4 pb do 2,38 proc. Nie były tak wysoko od 2 listopada i to daje rynkowi do myślenia. Pomimo posuchy w informacjach i danych makro, fundamenty dla USD pozostają mocne i wyróżniają go na tle innych walut G10. Jeśli rynek długu ma zamiar przełamać niemoc z tego tygodnia, podobnie powinien też zrobić rynek FX z korzyścią dla USD. Podtrzymujemy nasz pogląd o umocnieniu dolara w kolejnych tygodniach. Dziś należy obserwować rentowności - udany atak na 2,40 proc. rozpędzi rajd dolara.

Preferujemy USD/JPY przez silną korelację z rynkiem długu. Jest ona silniejsza niż z indeksem tokijskiej giełdy, co z resztą widać w ostatnich dniach. Huśtawka indeksu w czwartek (od +2 proc. do -1,7 proc.) oraz dzisiejsza zniżka (-0,8 proc.) w ograniczonym stopniu ciągnęła w dół kurs walutowy, co sugeruje, że powiązanie z rynkiem długu (wczoraj stabilny) ma większą istotność. EUR/USD wciąż nie powiedział ostatniego słowa w drodze na niższe poziomy i plan ten nie zmieni się o ile nie wyjdziemy ponad 1,17. W trudnym położeniu znajduje się GBP/USD. Funt z jednej strony jest wyprzedany po rozczarowaniu stanowiskiem Banku Anglii i w opinii części rynku zasługuje na odreagowanie. Jednak w ostatnich dniach szum polityczny (rezygnacje dwóch ministrów) rysuje obraz słabnącej pozycji premier May, a jednocześnie ze wznowionych negocjacji Brexitu docierają sygnały o braku progresu.

Powyższy tekst stanowi wyraz osobistych opinii i poglądów autora i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych. 

Serwis korzysta z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookies w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.